« Dávejte si pozor na Litanie Bratří Kazatelů! »

Download: Litanie Řádu Bratří Kazatelů (PDF) – francouzská a latinská verze
Technická poznámka: A4 na šířku, přehýbat na třetiny stránky! a tisknout oboustranně, pokud chcete francouzskou i latinskou verzi.

Úryvek z díla « Extrait de l’Histoire des Maître généraux de l’Ordre des Prêcheurs »* od Otce Mortiera O.P., díl I., strana 465:

Vidouce stupňující se krizi, která přešla do nejostřejšího stavu se Magistr Humbert, oprávněně znepokojený pro budoucnost Řádu uchýlil k modlitbě. Na Generální kapitule konané v Paříži v roce 1256 po Kristu bylo nařízeno, aby ve všech konventech bylo každý týden recitováno Sedm Kajících žalmů, Litanie ke Světcům, spolu s modlitbami k Blahoslavené Panně Marii, ke svatému Dominikovi, a modlitba Ineffabilem.

Tyto « Litanie Bratří Kazatelů » se staly slavnými.

Byla jim již připisována náhlá smrt papeže Innocence IV.; po porážce Guillaume de Saint-Amour, se staly hrůzou nepřátel Řádu.

Kardinálové a preláti měli ve zvyku říkat: « Dávejte si pozor na Litanie Bratří Kazatelů, neboť dělají zázraky!¹ »

Říkali pravdu. Tento rok 1256 po Kristu byl jednou dlouhou řadou vítězství pro Kazatele a porážek pro jejich nepřátele.

_________________
* „Historie generálních Magistrů Řádu Kazatelů“ (Pozn. překl.)
¹ — « Ex quo tempore, ait Chronicon Magistrorum Generalium, Cardinales et prælati dicere solebant in quodam solatio : Cavete a litaniis Fratrum Prædicatorum quia mirabilia faciunt. » (Append. ad Constit. Ord. Romæ, 1690.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Bratři Dominikáni z Avrillé, Třetí Řád kajícníků svatého Dominika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.